Committees

 

Amicus Brief Review Team

Gerald W. VandeWalle, ND, Chair
Linda Stewart Dalianis, NH, Vice-Chair
Scott Bales, AZ (Board Liaison)
Christine M. Durham UT
Matthew B. Durrant, UT
Wallace B. Jefferson, TX
Mark D. Martin, NC
Thomas R. Phillips, TX
Stuart Rabner, NJ
Thomas G. Saylor, PA
Eric Washington, DC

Staff: Keith Fisher

Politics and Judicial Selection/Compensation (reclassified a standing committee)

David Gilbertson, SD (Chair)
Lorie Skjerven Gildea, MN, Vice-Chair 
Mark S. Cady, IA 
P. Harris Hines, GA 
Patricia Breckenridge, MO
Mary E. Fairhurst, WA
Lyn Stuart, AL
Thomas R. Phillips, TX
Mark E. Recktenwald, HI
Patience D. Roggensack, WI
Stephen J. Markman, MI

Subcommittee on Judicial Compensation
Mary E. Fairhurst, WA
P. Harris Hines, GA

Staff:  Jesse Rutledge

 

Civil Justice (including Mass Torts)

Thomas A. Balmer, OR, Chair 
Chase T. Rogers, CT, Vice Chair
Alexandro C. Castro, NMI
Ralph D. Gants, MA
Lloyd A. Karmeier, IL
Lorie Skjerven Gildea, MN
Rhys S. Hodge, VI
Roger S. Burdick, ID
Allen H. Loughry II, WV
Lawton R. Nuss, KS
Michael A. Cherry, NV
Stuart Rabner, NJ
Douglas L. Combs, OK
Nancy E. Rice, CO
Craig Stowers, AK

StaffGreg Mize

Professionalism and the Competence of the Bar
(includes the regulation of foreign lawyers and international practice of law issues)

Mark D. Martin, NC, Chair 
Matthew B. Durrant, UT, Vice-Chair
Scott Bales, AZ
Tani G. Cantil-Sakauye, CA
Alexandro C. Castro, NMI
Janet DiFiore, NY
Nathan L. Hecht, TX
Rhys S. Hodge, VI
Donald W. Lemons, VA
John D. Minton, KY
Stuart Rabner, NJ
Randall T. Shepard, IN
Paul A. Suttell, RI
Gerald W. VandeWalle, ND
William L. Waller, Jr., MS 

StaffRob Baldwin/Greg Mize

 

Education

Scott Bales, AZ, Chair 
Tani G. Cantil-Sakauye, CA, Vice-Chair
Maureen O’Connor, OH (Board Liaison)
E. James Burke, WY (2016 AM Host)
Mark D. Martin, NC (2019 AM Host)
Paul A. Suttell (2018 AM Host)
Thomas G. Saylor, PA (2017 AM Host)
Gary Lumpkin, OK
P. Harris Hines, GA
Katherine A. Maraman, GU

StaffJohn Meeks/Toni Grainer

Resolutions

Mark S. Cady, IA, Chair
Sharon F. Keller, TX, Vice-Chair
Thomas A. Balmer, OR
Roger S. Burdick, ID
F. Michael Kruse, AS
Maureen O’Connor, OH
Michael A. Cherry, NV
Mark E. Recktenwald, HI 

StaffRobert Baldwin/Lynn Kuderka

 

Nominating

Maureen O’Connor, OH Chair
John D. Minton, KY
David Gilbertson, SD
Michael G. Heavican, NE
Chase T. Rogers, CT
Gerald W. VandeWalle, ND

Staff:  Lynn Kuderka

Tribal Relations

David Gilbertson, SD, Chair
Mary E. Fairhurst
Lorie Skjerven Gildea, MN
Craig Stowers, AK
William L. Waller, Jr., MS

StaffJosé Dimas

 

Past Presidents

John D. Minton, KY, Chair
David Gilbertson, SD
Shirley S. Abrahamson, WI
Christine M. Durham, UT
Michael G. Heavican, NE
Wallace B. Jefferson, TX 
Margaret H. Marshall, MA
Thomas R. Phillips, TX
Randall T. Shepard, IN
Myron T. Steele, DE
Jean Hoefer Toal, SC 
Gerald W. VandeWalle, ND

StaffJesse Rutledge